Ceny českých nemovitostí? Francii doženeme už za deset let, Německo až za čtvrt století, tvrdí studie

Ceny českých nemovitostí patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropské unii. Mezi lety 2013 a 2017 rostly podle Eurostatu (statistický úřad Evropské unie) průměrně o 6,3 procenta ročně. Mezi lety 2016 a 2017 pak dokonce o 11,7 %. Šlo o nejvyšší změnu v rámci evropské osmadvacítky.
Kdyby trhy s nemovitostmi zaznamenávaly i nadále podobné tempo růstu, už za deset let bychom kupovali bydlení za stejné ceny jako Francouzi. Foto: Pixabay

To, že v České republice je možné pořídit bydlení za podstatně nižší ceny než ve státech západní Evropy, ale nemusí platit dlouho.

Pokud budou ceny nemovitostí růst obdobně jako v posledních letech, dojde za pár let k dorovnání hodnot rezidenčních nemovitostí. Tuzemské reality vloni zdražovaly oproti unijnímu průměru více než dvojnásobným tempem.

Podle Property Indexu 2017 je průměrná cena při nákupu bydlení u našich západních sousedů o pětinu (Rakousko), respektive o polovinu (Německo) dražší.

Kvůli výraznějšímu růstu cen nemovitostí docházelo v uplynulých letech ke snižování tohoto rozdílu.

Pokud by ceny rostly nadále stejným tempem, nové prostory k bydlení budeme kupovat v průměru za stejné ceny jako občané Rakouska již v roce 2042. O dva roky později by potom došlo i ke srovnání cen rezidenčních nemovitostí s těmi německými.

PSALI JSME:
Nemovitosti v Česku zdražují dvakrát rychleji než v EU

O něco dříve bychom se ale měli srovnat s cenami nemovitostí ve Francii. A to i přesto, že podle studie Property Index 2017 v oblasti rezidenčních nemovitostí jde o druhou nejdražší zemi po Velké Británii. Podle Eurostatu docházelo ve Francii ve stejném období ke stagnaci s pouze minimálním růstem na úrovni 0,2 %. Kdyby trhy s nemovitostmi zaznamenávaly i nadále podobné tempo růstu, již za deset let bychom kupovali bydlení za stejné ceny jako Francouzi.

Statistiky Eurostatu uvádějí, že ceny starších i nově postavených domů a bytů v České republice v roce 2017 se oproti roku 2016 meziročně zvýšily o 11,7 procenta. Šlo tak o absolutně nejvyšší růst v celé Evropské unii. „ČR už ale není zemí s nejrychlejším meziročním růstem cen nemovitostí, jako tomu bylo ve třetím čtvrtletí roku 2017,“ upozorňuje ekonomický analytik Lukáš Kovanda.

V meziročním vyjádření podle něj zdražovaly nemovitosti ve třetím čtvrtletí loňského roku razantněji než v ČR ve třech unijních zemích: V Irsku, v Nizozemsku a ve Slovinsku. Podle Kovandy nejde o žádné překvapení, protože v České republice zpřísňuje centrální banka poměrně razantně měnovou politiku, zatímco sazby v eurozóně zůstávají de facto na nulové úrovni.

PSALI JSME:
Proč u nás vyděláváme na bydlení prakticky nejdéle v Evropě?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Analýza
Dobrá zpráva pro všechny, kdo uvažují o hypotéčním úvěru. čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) přineslo nové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Základní úrok se dostal na hodnotu 5,25 procenta, a je tedy na nejnižší úrovni za poslední dva roky.